Jpolski.pl

Matura z języka polskiego, matura ustna

Jak zaliczyć maturę ustną z polskiego?

Opowiem Ci historię. Moja koleżanka miała ucznia w klasie, który świetnie uczył się języka polskiego. Z każdego sprawdzianu dostawał piątki. Po ogłoszeniu wyników matury okazało się, że jego wynik z matury ustnej wynosił 40%, zaś pisemny zdał na 100%. Jakim cudem dostał tylko 40?

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie i odpowiedni styl.

Ratunek dla osób, które nie potrafią niczego, ale mają upór i czytają na temat jak zdać maturę ustną/ewentualnie słuchają nauczyciela jest łatwy do znalezienia. Wystarczy trzymać się odpowiedniego schematu wypowiedzi. Na początku wstęp, w którym powiecie wszystko co wiecie na temat danego zagadnienia, pomijając oczywiście teksty kultury i filozofów danej epoki. Za przykład weźmy temat związany z impresjonizmem. Powiedz kiedy narodził się ten kierunek, w jakim miejscu i kto był jego twórcą oraz w jakiej epoce powstał. Następnie musisz zawrzeć jego podstawowe cechy oraz wymienić na jakich tekstach czy obrazach będziesz się opierać. Wtedy przejdź do rozwinięcia i powiedz tak jakbyś pisał na rozprawce pisemnej z języka polskiego. Pamiętaj, aby dać więcej niż dwa argumenty. Im więcej tym lepiej! Następnie sformułuj zakończenie, czyli do całkowicie podsumuj swoją wypowiedź. Jeszcze raz powtórz najważniejsze cechy, jednak tym razem łącząc je z właściwymi dziełami i autorami. Na sam koniec zadbaj o swój styl. Używaj bardziej wyszukanych słów i staraj się budować poprawne konstrukcje zdań.

Książki jako klucz do sukcesu

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez maturzystów jest to, że nie czytają innych książek niż te zadawane w szkole. Zauważmy, że z każdej jednej powieści możemy wyciągnąć wiele motywów, które później przydadzą nam się na maturze ustanej jak i pisemnej z języka polskiego. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że musisz pamiętać o autorze dzieła, jego bohaterach, miejscach w których powieść ta miała miejsce i ogólnie o całej fabule. Potraktuj czytaną książkę jak lekturę omawianą w szkole. Zapisuj najważniejsze wydarzenia i doszukuj się odpowiednich informacji, które często są ukryte między linijkami tekstu. Jednak nie traktuj jej za przymus, tylko jako zabezpieczenie na przyszłość. Może akurat żadna inna książka nie będzie pasować do danego tematu bardziej niż ta przerobiona i wybrana przez Ciebie.

Słowa, słówka oraz zwroty

Od zawsze nauczyciele wmawiali mi, abym wyzbył się przyzwyczajenia do przekazywania informacji w najbardziej pospolity sposób. Twierdzili, że osoba która ma bardziej rozbudowaną wiedzę oraz wykazuje przejawy inteligencji jest w stanie dobierać niespotykane słowa i w odpowiedni sposób je używać. Taka osoba urasta w oczach innych, a co najważniejsze w oczach egzaminatorów na ustnym jak i pisemnym etapie matury z języka polskiego. To stało się jednym z kluczowych elementów do zdania mojego egzaminu. Dlatego powinieneś już teraz wcielić ten sposób w swoje życie. Zamień standardowe słowa i zwroty na bardziej ekstrawaganckie i wyszukane. Jest tyle synonimów do każdego słowa, że chwila nauki, a twoja wypowiedź będzie miała całkowicie inny wydźwięk.